KIKS – Kids Inspiring Kids in STEAM
A Magyar Digitális Oktatásért Egyesület szakmai támogatásával folyik a KIKS – KIDS INSPIRING KIDS IN STEAM nemzetközi oktatási projekt. Tagjaink ez év őszén csatlakoztak a négy európai ország összefogásával indult kezdeményezéshez, amelynek célja, hogy az abban résztvevő, különböző kultúrákból érkező gyerekek egymást inspirálva, egymással együttműködve hozzanak létre őket érdeklő projekteket a STEAM (Science, Technology, Engineering, Arts and Mathematics) területén. Ezáltal a saját maguk stílusában, saját érdeklődésüket fenntartva, az általuk legjobbnak ítélt módszerekkel és eszközök használatával „játszva” integrált módon tanulnak meg egy-egy természettudományos témát.
A KIKS projekt híreihez kattintson ide!
Az oktatás területét jól ismerők számára nem újdonság, hogy az elmúlt évtizedek során a diákok körében a STEAM, vagyis a természet- és mérnöki tudományok, a művészetek és matematika tantárgyak tanulása iránti érdeklődés sajnálatos módon folyamatosan csökken. Ezt felismerve az Európai Unió is stratégiai kérdésként kezeli a problémát és beemelte 2020-as stratégiájába e tantárgyak népszerűsítését. Nemzetközi tapasztalatok azt mutatják, hogy megoldás lehet az oktatás élményszerűségének, a felfedezés örömének visszaemelése, valamint a diákok ösztönzése az összetett problémák és helyzetek önálló megoldására.
Ezt a célt tűzte ki a Magyar Digitális Oktatásért Egyesület szakmai támogatásával zajló KIKS – KIDS INSPIRING KIDS IN STEAM nemzetközi oktatási projekt is, amelynek keretében négy európai ország gyermekei dolgoznak együtt virtuálisan a Facebook és egyéb web2 eszközökkel, azzal a céllal, hogy az általuk létrehozott projekteken keresztül megmutassák társaik számára e tantárgyak szerethetőségét és izgalmasságát. A STEAM tárgyak iránit érdeklődés generálása mellett a KIKS projekt fontos eleme a gyerekek önálló tanulási képességének támogatása, az önmaguk és egymás motiválásának fejlesztése. A virtuális csoportmunka, az online kommunikáció, az angol nyelv használata pedig nemcsak izgalmas élmény, de a gyerekek szintjén a nemzetközi mobilitás első lépcsőfoka lehet.
Magyarországon 6 intézményből 50 diák vesz részt a programban úgy, hogy az iskolákat egy-egy minimum négyfős csapat képviseli egy mentor tanár vezetésével és a többi résztvevő országból is hasonló létszámmal kapcsolódtak be a közös munkába. Első körben ezek a helyi csapatok terveznek és valósítanak meg egy-egy projektet, amibe igyekeznek saját iskolai és helyi közösségüket is bevonni. A témát szabadon választhatják, a szervezők egyetlen kikötést tettek: a kidolgozandó ötlet a matematika mellett legalább még egy természettudományos tárgyat kell, hogy érintsen, emellett kapcsolódnia kell valamilyen módon a művészetekhez is (a művészetet a projekt tág értelemben kezeli így beletartozik ebbe a szórakoztató, élvezetes „tudománykommunikáció” is). Az első etap végén valamennyi csoport prezentálja a projektjét, a legjobb ötleteket pedig már nemzetközi csapatok közösen gondolják és fejlesztik tovább. A felkészítő tanárok vezetésével összeállt vegyes csapatok öt hét online kollaboráció után bemutatják munkájuk eredményét a nemzetközi zsűrinek, és a tervek szerint valamennyi nemzetközi projekt bemutatásra kerül a 2017-es Cambridge Science Fesitval KIKS standján.
A KIKS projekt a pedagógusok számára is hasznos tapasztalatait a Magyar Digitális Oktatásért Egyesület szakértői egy kézikönyvbe gyűjtik össze. Ez a kézikönyv a természettudományos tantárgyak integrált, tapasztalati/kísérletezés alapú szórakoztató tanításának és az online kollaboráció és web2 eszközök napi oktatásba történő beillesztésére vonatkozó praktikus tanácsok mellett komplett módszertant és struktúrát is tartalmaz majd, amely megmutatja, hogyan lehet a gyerekek figyelmét felkelteni a STEAM tárgyak iránt akár a tanórákon, a tantermi oktatás és a szakkör foglalkozások során.
Kövessen minket! A projekt következő 12 hónapjában folyamatos információt adunk a csoportok eredményeiről, és projekt lezárultával a kézikönyv valamennyi MDOE tag számára ingyenesen elérhető lesz.
Résztvevő iskolák
Bálint Márton Általános Iskola és Középiskola
- Felkészítő tanár: Medve Kata
- http://www.balintsuli.hu
Budapest I. Kerületi Szilágyi Erzsébet Gimnázium
- Felkészítő tanár: Kulman Katalin
- http://www.szegbp.sulinet.hu/
Budapesti Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium
- Felkészítő tanár: Koren Balázs
- https://www.fazekas.hu/iskolank
Britannica International School
- Felkészítő tanár: Szabó Bálint
- http://www.britannicaschool.hu/
Pécsi Apáczai Csere János Általános Iskola, Gimnázium, Kollégium, Alapfokú Művészeti Iskola
- Felkészítő tanár: Szabó Ildikó
- http://www.educentrum.hu/
Sashegyi Arany János Általános Iskola és Gimnázium
- Felkészítő tanár: Czeczei József
- https://ajgm.mozanaplo.hu/portal/nyitolap
You must be logged in to post a comment.